8 Nisan 2013 Pazartesi

Oyun Grubu

Geçtiğimiz aylarda yakala.co'dan Neşe Erberk Anaokulu Oyun Grubu için bir fırsat yakalamıştım. Bizimkilere 1er aylık oyun grubu almıştım. Aslında 3 aylık olan da vardı ama neyle karşılaşacağımızı bilemediğimden riske girmek istemedim. Her neyse, geçtiğimiz Cumartesi günü başladı oyun grubumuz. Zaten hepi topu 4 hafta sürecek. Beklediğimden iyiydiler. Dibime dibime girmediler en azından :) Bir sürü oyun oynandı, sanat etkinliği adına karton ağaçların üzerine mısır patlakları yapıştırıldı, bulaşık yıkandı (suyla oynandı yani), şarkılar söylendi, meyve ikramı oldu, emekleme yarışı yapıldı. En son da top havuzuna girdiler, bir de zıplama trambolininde zıpladılar. Bazılarına katılım gösterebildiler bazılarına gösteremediler. Bütün çocuklar çekindi aslında. Yani hepsi aynıydı. Çok fazla çıkıntı olan yoktu. 10 çocuktular.

Şarkıları bilmediklerinden çok katılamadılar. Öğretmenin arada sorduğu sorulara cevap verdiler. Bulaşık ve mısır patlağı etkinliklerine katıldılar. Emekleme etkinliğine ben de emekleyince katıldılar :) Doğa her zamanki gibi meyveden uzak durdu. Deniz her zamanki gibi löpletti meyveleri, löpletirken de öğretmeniyle sohbet etti :)  Doğa çocuklara yiycekmiş ya da dövecekmiş gibi baktı genel olarak :) Deniz küçük tuvaletleri kullandı :)

Bu arada Baba mesaide olduğundan Ayça Hala bize eşlik etti :) İlk okulları da Ayça'ya kısmet oldu yani :)

İlk defa top havuzuna girdiler. Bi doğrudan giriş vardı, bir de tırmanmalı, engelli bir giriş vardı. Deniz engelli girişten girdi. Doğa engelli girişe bi teşebbüs etti, bikaç aşamayı geçti, ortasında kaldı :) hüüü diye geri döndü :) Aldım doğrudan girişten soktum :) Bir de zıplama trambolinine ilk defa çıktılar, pek bi eğlendiler. Öğretmenleriyle oynadılar orada.

İlk oyun grubunun ilk dersi özetle böyle geçti. Şunu anladım ki bütün çocuklarda yadırgama var. O yüzden gayet iyiydiler diyorum. Daha iyi olurlar inşallah. Bir tespitim daha varki o da şu; İkizler kesinlikle aynı sınıfa verilmemeli. Çünkü hep yanyana oluyorlar sınıfta da. Biz biraz ayrı yerlere oturtmaya çalıştık ama yanyana oturdukları da oldu sonuçta. Ayrı sınıfta olmalılar, ayrı arkadaşları olmalı, kendi başlarının çaresine bakmayı öğrenmeliler. Yani o zorluğu tek başlarına aşmaları gerekiyor. Zaten bütün kitapların da önerisi bu şekilde. Neyse daha okula çok var ama oyun grubundan bile anlaşılıyor bu.


4 yorum:

 1. özgül, öncelikler deniz için geçmiş olsum diyorum. erkekler daha başarılı tuvalet eğitiminde zaten...
  oyun gurubunda da başta bizimkilerde dipdibe göz gözeymişler öğretmenleri bunları nasıl ayıracaz diye aralarında konuşmuşlar bile .Şimdi sadece aynı ayna sınıfa girip ikiside başka oyunlar oynuyorlarmış.Yani zaman lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki zaman lazım. Ama ben gene de ayrı sınıflara vermekte kararlıyım okulda. Zaten psikologlar da öyle öneriyor, okuduğum kitaplarda da öyle diyordu. Bireyselleşemiyorlar yoksa.

   Sil
 2. eğitim hayatında bende kesinlikle ayrı ayrı sınıflarda olmaları taraftarıyım.ama kreşlerde aynı yaş gurubunda iki sınıf açılmıyor genelde tek oluyor. en azından bizim orada öyle...

  YanıtlaSil
 3. benim tatlı kuzularım okula başlangıç yaptılar.ALLAHIM bu günleride bize gösterdi çok şükür.onların her türlü oyunları konuşmaları beni tarif edilemeyecek kadar çooooook mutlu ediyor.keyif veriyor bana.yüce rabbimden torunlarıma sağlıklı,başarılı,bol şanslı ömürler diliyorum.her ikisinide çooooook seviyoruz.

  YanıtlaSil